Athény – památník starobylých civilizací

Athény jsou nejen město velmi starobylé, které nabízí nepřeberné množství památek, ale také hlavní a největší město Řecka. Pokud se chcete vypravit na jejich návštěvu, musíte zavítat na poloostrov Attiku, který vybíhá do Egejského moře.

 

Athény v minulosti a dnes

V současné době patří Athény mezi nejstarší města světa. V minulých dobách patřily mezi mocné městské státy a byly vnímány jako kolébka západní civilizace. V současné době se řadí mezi jedno z nejvýznamnějších ekonomických center jihovýchodní části Evropy. Nachází se zde i největší osobní přístav Evropy a druhý největší na světě – Pireus. Athény jsou městem, kde se poprvé konaly novodobé olympijské hry. Ty navázaly na jejich antickou tradici.

Dominanty a symboly Athén vytvářejí Akropolis a Parthenón, které jsou tichými svědky slavného antického období.

Svou polohou jsou Athény dokonalým výchozím bodem pro další zajímavá místa. Patří mezi ně Mykény, Delfy, Korint nebo pohoří Parnas či Arachova. Ideálním dopravním prostředkem je automobil, ale na některá významná místa míří i místní autobusové linky.

 

Akropolis

Díky své poloze byla Akropole jak ve starověku, tak i ve středověku, pevností. Zároveň se však jednalo o náboženské centrum a opěrný bod města. Pokud se k místu vydáte, můžete si zde prohlédnout zbylé pozůstatky starobylého opevnění. Společně s hlavní chrámovou stavbou Parthenónem vytvářejí nejznámější městskou dominantu. Parthenón byl zasvěcený bohyni Athéně a vy si tak můžete prohlédnout jeho pozůstatky.

 

Na své si přijdou i milovníci dobrého jídla

Pokud vás unaví a vyčerpají prohlídky zajímavých míst, vydejte se do některé z athénských restaurací a taveren a pochutnejte si na místních specialitách. Oblast má ideální podmínky pro pěstování ovoce a zeleniny. Ty nesmějí chybět na žádném stole. Samozřejmou součástí jsou také olivový olej, ryby, plody moře a chutné sýry.

Foto >> https://pixabay.com/users/lnlnln-1131094/