ITHAKA LETOVISKA
Ačkoliv tento řecký ostrov patří mezi turisticky vyhledávané lokality, nedá se říct, že by čím dál masovější turistika stihla na Ithace napáchat nějaké velké škody. Nenajdete tu téměř žádné gigantické hotelové komplexy a další stavby hyzdící původní střídmou architekturu. Bary, ve kterých duní hudba dlouho do noci, se nacházejí de facto jen v hlavním městě. Zdejší letoviska jsou poklidná, není tu hlava na hlavě jako v jiných částech Řecka, a může se vám tak poštěstit dokonce i to, že si v bezprostředním okolí svého bydliště najdete svou takřka soukromou pláž.
Vathy
– hlavní město ležící v jižní polovině ostrova je nezbytnou zastávkou pro všechny turisty. Představuje středobod veškerého místního dětí, ostatně obývají ji dvě třetiny obyvatel ostrova. Prakticky povinností je návštěva archeologického muzea. Zde se v průběhu let nashromáždilo mimo jiné množství nálezů spojených s postavou bájného Odyssea, včetně mincí s jeho údajným portrétem s lokality Aethos, považované za jedno z možných sídel jeho paláce. Ovšem jako místo vhodné pro ubytování Vathy nelze doporučit – především proto, že zde nenajdete přirozenou a klidnou pláž. Pokud tedy vyhledáváte příjemné koupání, volte raději destinaci ležící jinde při pobřeží. Nicméně navzdory tomu se ve Vathy nachází celá řada poměrně luxusních hotelů (zatímco „na venkově“ jde zpravidla o prostší penziony).
Kioni
– pravděpodobně nejoblíbenější letovisko vůbec. Nejenže disponuje potřebným zázemím, ale především je jedním slovem překrásné – doslova scenerie jako vystřižená z pohlednice. Má všechno, co typický turista vyžaduje: pláž s pozvolným vstupem do vody, dostatek stravovacích zařízení lemujících pobřeží, bohatou nabídku ubytování. V okolí se nabízí nespočet vycházkových cílů. Vedle kláštera svatého Mikuláše (Agios Nikolaos) jsou to třeba větrné mlýny, tyčící se na srázech okolních hor. Odměnou za výšlap vám budou dech beroucí výhledy na zátoku, kterou můžete pro změnu prozkoumat na vypůjčené lodi. Kioni má tak snad jedinou nevýhodu, která ovšem jde ruku v ruce se všemi jeho klady: během sezony je tu relativně plno i na ithacké poměry.
Stavros
– město rozkládající se kolem ústřední sochy nejslavnějšího zdejšího rodáka, tedy Odyssea, je po Vathy druhé největší na ostrově. I tady najdete bohatě zásobené archeologické muzeum. Milovníci moře jistě ocení dobře vybavenou pláž s možností celodenního zapůjčení lehátek a slunečníků, v sezoně tu funguje i občerstvení.
Frikes
– malebná, poklidná vesnička jen skromně vybavená jediným obchodem a pouhými čtyřmi tavernami. Oficiálně tu žije jen dvacítka obyvatel, k turistům se však chovají velmi vstřícně. Tuto rybářskou osadu ocení tedy především ti, kteří sem přijeli přičichnout autentickému životu Řeků a nemají zájem o tradiční turistické „trháky“.
Agios Ioannis
– letovisko nacházející se poblíž centra ostrova se pyšní jednou z mála písečných pláží na ostrově, jež navíc disponuje mimořádně čistou a průzračnou vodou dokonale tyrkysového odstínu, takže kdo se rád věnuje amatérskému potápění, si zde jistě přijde na své. Za dobré viditelnosti slibuje výhled na Kefalonii.