4 tipy jak cestovat po ostrově Ithaka

 

Jako jeden z mála turisticky vyhledávaných ostrovů nemá Ithaka vlastní letiště, takže dostat se sem je poněkud komplikovanější. Letadla z České republiky proto přistávají na některém z okolních ostrovů, obvykle Kefalonii nebo Lefkadě, a následuje přesun trajektem do některého z přístavů, odkud se turisté dále vydávají do svých letovisek. A jak se na Ithace přepravovat na vlastní pěst? Možností je víc, podívejme se na ty nejdůležitější.

 

Pěšky

Jste-li zdatnější sportovec, pak není důvod proč se nespolehnout na ten nejpřirozenější způsob cestování. Ithaka není nijak velká, rozlohou zhruba odpovídá Hradci Králové (ze severu na jih měří cca 22 kilometrů, široká je asi pět kilometrů), takže je zcela reálné ji projít pěšky. Pravda, horké slunce a hornaté vnitrozemí mohou chvílemi trochu komplikovat situaci, pokud však svou dovolenou chcete pojmout aktivně, nelze než tento způsob doporučit.

 

Autem

Zřejmě nejoblíbenější a nejpohodlnější způsob, jak poznat řecké ostrovy, je zamířit do půjčovny vozidel (automobilů a skútrů). Těch funguje po celém ostrově několik desítek a to navzdory tomu, že silniční síť tu není příliš hustá. Součástí jejich služeb je obvykle přistavení vozu přímo k ubytování Jedná se o ideální variantu pro turisty, kteří preferují výlety po vlastní ose a neradi se účastní těch organizovaných cestovní kanceláří.

Důležitou podmínkou však je dostatek řidičských zkušeností – provoz tu sice není velký, zato kvalita silnic je mnohdy na pováženou. V horských oblastech na vás navíc čekají poměrně nebezpečné serpentiny a ve vesnicích velmi úzké uličky s vysokým sklonem. Z toho důvodu je někdy praktičtější zvolit místo auta raději skútr, který se snáze dostane do méně přístupných míst. O tom, že se jedná o velmi oblíbený způsob dopravy, svědčí množství půjčoven – najdete je takřka v každém středisku. Dobrodružnější povahy pak jistě ocení i možnost vypůjčit si kolo (ačkoliv se nedá spoléhat na to, že byste do rukou dostali kdovíjak výkonný bicykl).

 

Lodí

Místní obyvatelé žijí doslova v rytmu mořského příboje, takže doprava pomocí lodí je tu na denním pořádku. Pro našince, tedy obyvatele vnitrozemské republiky, který oceán spatří nanejvýš jednou ročně, jde o ideální příležitost rozšířit své obzory. Pokud ve vás houpající se hladina nevyvolává sklony k mořské nemoci, doporučujeme využít toho, že na Ithace funguje několik půjčoven lodí – což v rámci řeckých ostrovů překvapivě není až taková samozřejmost. Důvodem je například to, že některé z velmi krásných pláží jsou přístupné právě jen z vody (což platí i pro tu největší a údajně nejkrásnější, Gidaki). Na lodi se dá dostat také k některým pamětihodnostem, velmi oblíbeným cílem je kupříkladu ostrov Lazaretto nedaleko metropole Vathy. Ostatně přinejmenším dvěma pobytům na palubě se během dovolené na Ithace nevyhnete, kvůli již zmíněné absenci letiště se sem totiž budete muset dopravit právě tímto způsobem.

 

Místní doprava

Na Ithace funguje i systém autobusových linek. Není sice zcela spolehlivý (to by s pověstnou středomořskou ležérností bylo vlastně dosti zvláštní), rámcově se však na zdejší jízdní řády spolehnout dá. Vzhledem k závislosti na konkrétních spojích se však jedná o méně pohodlný způsob cestování.

Zdroj obrázky Pixabay.com