Vathy

 

Málokteré významnější řecké město není zároveň přístavem, a ithacká metropole Vathy v tomto ohledu nepředstavuje žádnou výjimku. Leží v jižní polovině ostrova, který svým tvarem připomíná nakloněné přesýpací hodiny, a představuje domov zhruba pro dvě třetiny celkové zdejší populace (tedy asi dva tisíce lidí).

 

Centrum ithackého dění

Hlavní město Ithaky sice nenabízí příliš turistických trháků, nicméně už jen proto, že zde oficiálně bydlí dvě třetiny místních, je jakousi „povinnou zastávkou“. Umožní vám utvořit si zevrubnou představu o každodenním životě obyčejných Řeků, právě zde se totiž nacházejí veškeré důležité instituce – školy, úřady, knihovny, divadla, banky, sportoviště… Ovšem ubytování se přímo v metropoli bedekry většinou nedoporučují. Kromě toho, že rušný přístav nedisponuje plážemi vhodnými ke koupání a odpočinku pod slunečníkem, tu přece jen panuje poměrně čilý ruch a vedle všudypřítomných turistů běží každodenní život zdejších obyvatel, kteří nemají čas se zahraničním návštěvníkům věnovat tolik, jako v pobřežních v letoviskách rozesetých okolo.          
Město však pochopitelně uspokojí ty, kteří si domů chtějí odvést bohatou výslužku v podobě tašek plných suvenýrů, protože příležitost k nákupům se především v samotném centru nachází doslova na každém rohu.

 

Ničivé živly

Vathy ale zaujmou především milovníky kvalitní architektury. Už jen tím, že byly postaveny v podobě půlměsícovitého amfiteátru obklopujícího mořský záliv. Tohoto systému se vesměs drží i moderní zástavba, která zde oproti jiným řeckým městům představuje poměrně značnou část celkového vzhledu. Důvodem je zemětřesení z roku 1953, které město takřka celé srovnalo se zemí a místní obyvatelé jej museli vlastními silami znovu vybudovat. Museli se však při tom držet vládního nařízení, že žádná z novostaveb nesmí významným způsobem narušovat původní architektonický styl oblasti – až už by se měla lišit výškou, barvou či slohem. I proto jsou navzdory svému relativnímu mládí dnešní Vathy velice malebné a romantické, jako vystřižené na pohlednici.

 

Archeologie na každém kroku

Počátky města spadají přinejmenším do 16. století, osídlení tu však podle archeologů existovalo ještě dávno před tím – není se koneckonců co divit, při pobytu v Řecku je třeba poněkud posunut své měřítko dále do minulosti. Zatímco u nás je většina z těch nejpůvodnějších památek středověkého původu, nestarší památky na jihu Balkánského poloostrova jakožto „kolébky civilizace“ mají zcela běžně i starověké kořeny. Své tisíciletou minulost jsou si tu dobře vědomi a právem si ji „hýčkají“ – snad v každém větším řeckém městě lze navštívit archeologické muzeum, přičemž Ithaka pochopitelně nepředstavuje žádnou výjimku. Instituce ve Vathy je také jednou z nejčastěji uváděných lokalit vhodných k návštěvě.

Zdroj: https://pixabay.com/