Pláže ostrova Ithaka

 

Pláže na Ithace jsou převážně oblázkové. Slibují křišťálově čistou vodu, výhledy na okolní ostrovy (z některých mís západního pobřeží lze spatřit například nedalekou Kefalonii či Lefkadu) a jejich dostatečné množství poskytuje záruku toho, že se vám v odlehlých zálivech podaří najít místečko, kde existuje velká šance, že v okolí nebude ani noha.       

Najdete tu jak pláže vybavené slunečníky a dalším zázemím (jejich využití je za poplatek, obvykle několik euro za den), ale i ty zcela nedotčené civilizačními výdobytky. Na některých plážích funguje v průběhu hlavní turistické sezony občerstvení v podobě kantýny. Na své si přijdou i zájemci o nudistický způsob opalování, pro něž je zde vyhrazeno několik prostor. Důkazem toho, že ithacké pláže disponují mimořádnými kvalitami, jsou mimo jiné tzv. modré vlajky, tedy mezinárodní ocenění nejlepších světových pláží. Místní obyvatelé řadu z nich vyhledávají pro rybolov a na těch turisty moc rádi nevidí, jinak jsou ale za každého nově příchozího velmi rádi.

Na prvním místě je samozřejmě třeba jmenovat pláž Gidaki – největší pláž na ostrově. Nachází se asi dvacet minut autem směrem na sever od hlavního města. Přístup k ní je však poněkud komplikovaný, dostat se sem je totiž možné pouze ze strany od moře a to pomocí člunu. To by vás však nemělo odradit, neboť navzdory své velikosti si zachovala pozoruhodnou působivost a autenticitu a mnozí ji považují dokonce za vůbec nejkrásnější na celém ostrvě. Poblíž Vathy leží i řada dalších oblázkových zálivů vhodných ke koupání: velmi krásná je asi čtyři kilometry dlouhá Filiatro, Loutsa ověnčená zmíněnou modrou vlajkou značící prestiž, nebo Sarakiniko, která představuje kombinaci rybářské a nudistické pláže.

Mezi nejvyhledávanější cíle v severní polovině ostrova patří pláž Polis Bay ležící pod městem Stavros, dále Afales nebo Agios Joannis. Při dobré viditelnosti odtud spatříte Kefalonii a Lefkadu.

Kioni je nejpopulárnější letovisko na Ithace a návštěva místní pláže poskytne jasný důvod, proč tomu tak je. Za další mimořádně malebnou pláž je považována Dexa nedaleko tzv. Jeskyně nymf, opředené legendou o Odysseovi. Velký podíl na tom mají monumentální siluety olivovníků, které ji lemují.

Zdroj: Pixabay.com