Památky na ostrově Ithaka

 

Mýty opředený ostrov Ithaka najdeme v Jónském moři nedaleko západního pobřeží řecké pevniny. Rozloha necelých sto čtverečních kilometrů z něj činí jeden z těch menších, například v porovnání s Kefalonií jde o sedmkrát menšího „drobečka“. Pro představu – obdobně velký je například Hradec Králové, který má ovšem mnohonásobně vyšší počet obyvatel. Zatímco Ithaku má v občanském průkazu jako své bydliště zapsaných asi tři tisíce Řeků, zmíněné východočeské město jich obývá třicetkrát tolik.

Během letní sezony je však řecký ostrov jednoznačným vítězem pomyslného souboje. Díky přílivu turistů, kterých sem podle statistik zamíří ročně několik desítek tisíc, představuje tato středomořská destinace jednu z nejoblíbenějších dovolenkových lokalit zahraničních návštěvníků. Důvodem je kombinace několika faktorů, které jsou pro většinu z nich klíčové při vyhledávání svého prázdninového cíle: Ithaka je právem označovaná za ráj pro romantiky, milovníky hor a divoké přírody, uspokojí však stejně dobře i ty, kteří raději dají přednost historii. Ostatně kam jinam se vypravit, než na ostrov, kde údajně kdysi žil bájný hrdina trojské války Odysseus?

Památkami se to na Ithace jenom hemží. Co si zde nenechat ujít, abyste po návratu domů mohli s čistým svědomím prohlásit, že tu skutečně byli?

Vathy

Vathy metropole Ithaky nabízí jen malý výčet skutečně pozoruhodných zajímavostí, je však ideálním výchozím bodem pro seznámení se s bohatou archeologickou minulostí této lokality. Milovníky starověké historie nadchne zdejší Archeologické muzeum. Zhruba 6 kilometrů severně od města se nachází starověké sídliště, považované za jedno z možných míst, kde kdysi stával Odysseův palác.

Lazaretto

 nevelký ostrůvek nedaleko ithackých břehů proslul svou pohnutou historií – dříve totiž sloužil jako karanténa pro nemocné ostrovany a rovněž jako vězení. Dnes již je opět přístupný, dostanete se sem pohodlně lodním trajektem a poměrně pravidelným provozem a prohlédnout si zde můžete zejména romantický kostelík.

Alalkomenes

další z míst spojených s nejznámějším zdejším rodákem, jeden z kandidátů na jeho někdejší královské sídlo. Nachází se přímo v úžině spojující severní a jižní část ostrova, tzv. Aethosu. Nabízí mimo jiné dech beroucí výhledy.

Perachori 

za výhledy se ale dá vycestovat i jinam, jednou z nejoblíbenějších možností je kupříkladu vesnice Perachori. Ta se nachází v bezprostřední blízkosti hlavního města Vathy a díky strategické poloze ve vysoké nadmořské výšce si vysloužila přezdívku „balkon Ithaky“. V minulosti se sem údajně obyvatelé Ithaky stahovali ve strachu před piráty, o čemž dodnes svědčí zbytky opevněných budov rozesetých po náhorních planinách.

Katharon

Klášterů je na celém ostrově pochopitelně nepočítaně, některé však stojí za zmínku více než jiné. Pokud byste si neměli nechat ujít byť jeden jediný, vymezte si čas pro návštěvu Katharonu. Pyšní se titulem nejvýše položeného kláštera na Ithace, od hladiny moře sem stoupá stezka měřící zhruba šest set metrů. Odměnou za výšlap vám bude prohlídka stavby zasvěcené zdejší patronce, svaté Kathariotisse. Uvnitř spatříte například obraz Panny Marie, o němž místní věří, že je zázračný

Anoghi

komu se vysokohorské túry zalíbí, ten by měl přijmout výzvu vystoupat na nejvyšší z nich, horu Néritos (800 metrů nad mořem). Obdobně vysoko leží také údajně nejodlehlejší místo celého ostrova: je jím vesnička Anoghi s překrásným byzantským kostelem přímo uprostřed náměstí, jehož zvonici pravidelně rozezní zvon z roku 1692. Neméně zajímavým cílem v Anoghi jsou také menhiry neznámého původu, z nichž nejvyšší se tyčí do výše osmi metrů.

Jeskyně nymf

mluvil o ní už Homér a podle pověsti zde Odysseus uschoval své poklady. Řeč je o tzv. Jeskyni nymf, která leží nedaleko Vathy (zhruba tři kilometry směrem na sever). V tamějším Archeologickém muzeu jsou k vidění předměty, které tu kdysi skutečně byly nalezeny. Samotná jeskyně sice svým vzhledem možná poněkud zklame ty, kteří očekávali velkolepou skalní místnost – úzký vchod označuj jen obyčejná ručně psaná cedule a uvnitř neuvidíte nic zvláštního – nicméně chuť si můžete spravit příjemným svlažením na nedaleké pláži Dexa.

Zdroj obrázky: Pixabay.com